Güneş Enerjisi Santrali Nedir?

Günümüzde elektrik, insan hayatının sürdürülebilmesi için artık en temel gereksinimlerden biri haline gelmiştir. Kentleşmenin de hızlı bir şekilde artması nediyle, insan nefesinin olduğu her alan elektrik kabloları ile kuşatılmıştır. Bu gereksinimin fazlalığı ise tam da bu noktada elektrik üretim yollarının artışını sağlamıştır. Günümüzde yenilenebilir ve yenilenemez olarak birçok enerji kaynakları bulunmakta ve bu kaynaklar türetilerek elektrik enerjisi elde edilebilmektedir.

Bu kaynakların arasında sınırsız niteliği taşıyan ve yenilebilir enerji çeşidi olan güneş, insanoğlu tarafından zamanla farklı enerjilere dönüştürülerek kullanılmıştır. Bu sayede tek bir kaynaktan sayısız ihtiyaç karşılanmış ve tüm bu işlemler doğa dengesini ihlal etmeden gerçekleşmiştir. Günümüzde bu işlemler güneş enerjisi santrali üzerinden yürütülmektedir. Güneş enerjisinin farklı enerji tiplerine dönüşmesi ise kısaca GES olarak geçmektedir.

Güneş Enerjisi Santralinin Çalışma Prensibi

Sınırsız kaynak olan güneş enerjisini değerlendirmek, insanlık tarihinin en iyi buluşları arasında geçmektedir. Alınan faydanın artışı ile birlikte zamanla GES sayısında da ciddi artış gerçekleşmiştir. Güneş, temiz ve doğaya hiçbir olumsuz etkisi olmadığından mevcut enerjisini farklı enerji çeşitlerine dönüştürmenin de hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Mevcut güneş enerjisi santrali üzerindeki ana prensip ilk olarak, güneşten gelen ışığın belli bir alanda toplanmasını sağlamaktır. Ardından, bu ışığın barındırdığı enerjiyi istenen enerjiye çevirip depo edilmesini sağlamaktır. Güneş enerjisi santrallerinde bu işlemler ana prensipteki gibi, güneş panelleri aracılığıyla güneş ışınlarının toplanması ile başlar. Güneş panelleri ise mevcut teknik yapısı sayesinde toplanan enerjinin elektrik enerjisine çevrilmesini sağlar. Açığa çıkan elektrik enerjisi de güneş enerjisi santrallerinde bulunan büyük güneş pillerinde depo edilir. İşlemlerin tamamı ise sektörde güneş enerjisi santrali olarak geçmektedir.

Güneş Enerjisi Santrali Neden Gereklidir?

Güneş enerji santrali, en temiz kaynak olan güneş enerjisinin doğal yollar ile elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Elektrik enerjisi sınırlı ve gereksinimi oldukça yüksek bir enerji olduğundan, bu gereksinimin de doğal yol olan GES aracılığı ile karşılanması oldukça gereklidir. Elektrik aksi durumda başka bir sınırlı kaynak tarafından veya yanlış yöntemler ile üretildiğinde, insan yaşamı büyük derecede olumsuz etkilenir.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör