Güneş Tarlası Nedir?

Günümüzde doğal kaynakların tükenmesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu sebeple geleceğe dair planlar, yenilenemeyen enerjiler üzerine değil, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapılmaktadır. Yenilenebilen kaynakların başında Güneş enerjisi gelmektedir. Kömür, doğalgaz ve diğer kaynakların maliyeti yüksek olup tükenme tehlikesine sahiptir. Bu yüzden yatırımcılar da son zamanlarda Güneş enerjisini yatırım yapmak için tercih etmektedirler.

Çevre için de oldukça zararsız olan bu güneş paneli tarlalarının gelecekte de çok daha fazla ilgi göreceği tahmin edilmektedir. Tükenmeyecek bir kaynak olan güneş üzerine yapılan yatırımlar da bu düzeyde giderek artmaktadır. Çevreye de büyük katkı sağlayan bu tarlaların zamanla artması doğa için de faydalı bir gelişme olacaktır.

Güneş Tarlası Nedir?

Güneş tarlaları, güneş panellerinin bulunduğu tarlalardır. Bu tür tarlalarda paneller bir ya da birkaç tane değildir. Tüm arazı güneş paneli ile kaplanmıştır. Bu yüzden adı güneş tarlası olarak geçmektedir. Oldukça geniş bir alana yayılan tarlalardır Kurulum maliyeti ise esnektir.

Güneş Tarlasının Avantajları

Güneş tarlasında kullanılan panellerin kaynağı asla bitmeyeceğinden gelecek kaygısı taşımayan bir yatırımcılık türüdür. Üreticiler için kendi enerjilerini üretmek en büyük avantadır. Tüketilen enerjiden tasarruf sağlanmış olur. Enerjiye harcanan maliyet düştüğü için diğer üreticilerle olan rekabet artmaktadır.

Güneş panelleri uzun kullanım ömrüne sahiptir. Bir panelin yaklaşık olarak 25 yıllık bir ömrü vardır. Ayrıca kurulum aşamasında harcanan paranın ödenmesi için belirli bir zaman beklenmektedir. Yani esnek bir ödeme sistemine sahiptir. Yatırımcılara sağlanan kolaylıklar ile kişileri ve kurumları teşvik etmektedirler. Güneş enerjisinin üretilip satılması kurumlar ve firmalar tarafından hesaplı bulunmaktadır.

Güneş Paneli Tarlası Yatırımcıları

Lisans olmadan yatırım yapmak isteyenlerden tüzel kişiliğe sahip olanlar için yatırım izni olmamaktadır. Kamu kurumları, yarı kamu kurumları, üniversiteler yatırım amacıyla güneş paneli tarlasını kurdurabilir. Bunlar dışında yenilenebilir enerji kooperatifleri, belediyeler de bu konuda izin alabilmektedirler.

Sadece kendi enerjisini üretmek isteyen kişilerin projelerinde güneş tarlalarına izin verilmektedir. Bu projeler lisanslıdır. Ayrıca bu iznin şartı, kişilerin sadece kendilerine yetecek kadar enerji üretmeleri ve yalnızca kendileri kullanmalarıdır. Satmak için enerji üretmelerini izin verilmemektedir.

19 görüntüleme0 yorum